Finansējums

Šobrīd ir spēkā VARAM atbalsta programma iedzīvotājiem jaunu vai lietotu rūpnieciski ražotu elektromobiļu iegādei un jaunu rūpnieciski ražotu ārēji lādējamu (plug-in) hibrīdauto iegādei. Programma ir spēkā no 21.12.2021 un ir paredzēta privātpersonu atablstam. Atbalsta programmas ietvaros viena jauna elektromobiļa iegādei  atbalsta apjoms ir 4500 eiro, savukārt lietota elektromobiļa un jauna ārēji lādējama hibrīdauto iegādei atbalsta apjoms ir 2250. 

Finanšu līzings

Klasisks finanšu līzings piedāvā izvēlēto automašīnu izmantot un iegūt savā īpašumā līzinga termiņa beigās. Līzinga termiņa beigās līzinga objekta – automobiļa vērtība ir izmaksāta 100 % apmērā. Parasti finanšu līzings tiek piedāvāts ar termiņu līdz pat 7 gadiem. Šādu finansējuma veidu parasti izvēlās gadījumos, ja pircējs vēlas paturēt savā īpašumā konkrēto auto arī pēc līzinga perioda beigām. Biežāk finanšu līzingu izmanto jau lietotas automašīnas iegādei.

Šis finansējuma veids ir īpaši apsverams mūsdienīgu elektromobiļu iegādes gadījumā, jo tirgus prognozes liecina, ka paredzama elektromobiļu tirgus vērtības saglabāšanās tuvākajā nākotnē, jo vienkārši to piedāvājums lietotu auto tirgū vēl ilgus gadus būs nepietiekams strauji augošās elektromobilitātes interesentu pieprasījuma apmierināšanai.

Tā kā aizvien vairāk auto ražotāju sāk piedāvāt aizvien garākus garantijas periodus elektromobiļa akumulatoram, kas ir dārgākā elektromobiļa komponente, tad ļoti iespējama ir situācija, kad pēc līzinga perioda beigām jūsu īpašumā nonāks automobilis, kuram vēl būs aktīva garantija tā akumulatoram.

Operatīvais līzings

Operatīvais līzings piedāvā izvēlēto transportlīdzekli izmantot noteiktu laiku un līzinga termiņa beigās to atdot, neuztraucoties par tā realizāciju. Līzinga termiņa beigās līzinga objekta – automobiļa vērtība ir izmaksāta daļēji (atlikusī auto vērtība ir atkarīga no operatīvā līzinga perioda), tādējādi nodrošinot zemākus ikmēneša maksājumus.

Visbiežāk operatīvas līzings tiek izmantots jaunas automašīnas iegādei. Būtiskākais faktors, kam pievērst uzmanību, izvēloties operatīvo līzingu, ir transportlīdzekļa atlikusī vērtība līzinga perioda beigās.

Jāņem vērā, ka virkne Latvijas komercbanku (AS “Swedbank”, AS “SEB banka”) “zaļā” autotransporta iegādei piedāvā īpašas, samazinātas kredītprocentu likmes.

Transportlīdzekļa tiešs pirkums

Privātpersonas šo risinājumu jaunāka auto pirkšanai izmanto reti, jo tas prasa salīdzinoši lielus uzkrājumus, taču vienlaikus ļauj ietaupīt uz kredītprocentu rēķina.

Auto nomas pakalpojumi

Īstermiņa risinājums, kas ļauj iegūt ZEA segmenta transportlīdzekļa lietošanas pieredzi, neuzņemoties ilgtermiņa saistības. Līdz šim galvenais auto nomas tirgus dalībnieks, kas savā piedāvājumā ir fokusējies uz ZEA segmenta auto, it īpaši elektroauto nomas piedāvājumu, ir uzņēmums “Sixt”.

Auto koplietošanas pakalpojums

Vispieejamākais veids, kā par nelielu naudas summu ikviens var iegūt ZEA segmenta automobiļa lietošanas pieredzi, ir auto koplietošanas pakalpojumi, kas ir pieejami galvenokārt Rīgā. Šobrīd galvenais elektroauto koplietošanas pakalpojumu sniedzējs ir uzņēmums “Fiqsy”, taču tuvākajā laikā šādu pakalpojumu plāno piedāvāt arī tādi auto koplietošanas pakalpojumu sniedzēji kā “Carguru” un “Citybee”.

Savukārt uzņēmumiem ir pieejami gan visi minētie ZEA segmenta transportlīdzekļu finansēšanas risinājumi, gan arī tādi risinājumi kā autoparku vadības pakalpojums, kas ir pilna servisa ārpakalpojums, kas vienotā pakalpojumā apvieno visas ar uzņēmuma autoparka pārvaldību saistītās izmaksas un darbības.

Vēl šobrīd uzņēmumiem ir pieejama ZEA segmenta automobiļu ilgtermiņa nomas pakalpojums (12 mēnešu periodam), kad uzņēmums bez jebkādām ilgtermiņa saistībām iegūst pieeju pie ZEA segmenta autoparka minētajā termiņā.

Visbeidzot valsts finanšu institūcija “Altum” piedāvā īpašu aizņēmumu programmu uzņēmumiem, kas domāta energoefektivitātes pasākumu īstenošanai. Tā kā elektrotransports ir būtiski efektīvāks par klasiskiem iekšdedzes motora transportlīdzekļiem, tad transporta parka atjaunināšana ar ilgtspējīgiem transportlīdzekļiem kvalificējas šai “Altum” aizdevumu programmai. Tam pierādījums ir esošais auto koplietošanas pakalpojums “Fiqsy”, kas ir finansējis savu autoparku ar šīs programmas palīdzību. Vairāk informācijas “Altum” mājas lapā.

Back to top